تحصیل انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا

تحصیل: انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا انتخابات مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می‌شود؟

امیری: همه مصوبات مجلس نیازمند تایید شورای نگهبان است| رهامی: رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد 

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می‌شود؟

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می شود؟

عبارات مهم : قانون

امیری: همه مصوبات مجلس نیازمند تایید شورای نگهبان است| رهامی: رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد

«رفراندوم» در کشور عزیزمان ایران حتی اگر مسئولان را بر سر عنوان خاصی به توافق بر سر برگزاری خود برساند؛ ولی باز هم با یک چالش جدی مواجه خواهد شد و آن عنوان دخالت و یا عدم دخالت «شورای نگهبان» است.

اصل 59 قانون اساسی که در آن آمده است «در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‎‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.» با سخنان حسن روحانی در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر سر زبان ها افتاد.

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می‌شود؟

اصلی که رییس جمهوری از آن نام برد و نشان داد که خیلی هم بدش نمی آید که به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی بعد از 30 سال آن را اجرایی کند، انتقادات زیادی را به همراه داشت. جدای از اینکه انتقادات زیاد حول این محور می چرخید که آیا در روز 22 بهمن که نشان دهنده حمایت قاطع مردم از نظام است او از اختلافات صحبت کرد و چاره کار را در رفراندوم می بیند، بحثی میان حقوقدانان نیز درگرفت. «نقش شورای نگهبان» در نحوه اجرای اصل 59 قانون اساسی یکی از موارد اختلافی میان آنان است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نخستین کسی بود که نسبت به سخنان روحانی تصویر العمل نشان داد. او در کانال تلگرامی خود، اصل 59 قانون اساسی را از اختیارات قوه مقننه دانست تا آب پاکی را روی دست همه بریزد و به نوعی تاکید خود را بر اعلام نظر شورای نگهبان در مورد رفراندوم همچون سایر مصوبه های مجلس نشان داد.

امیری: همه مصوبات مجلس نیازمند تایید شورای نگهبان است| رهامی: رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد 

متعاقب او، دیگر عضو شورای نگهبان از سوی رسانه ها مورد پرسش قرار گرفت. نجات الله ابراهیمیان که پیش از این سخنگویی این شورا را هم برعهده داشت، علی رغم کدخدایی حاضر به اعلام نظر نشد و تنها به یک جمله اکتفا کرد: «اینکه بحث کنیم شورای نگهبان باید راجع به همه پرسی اظهارنظر کند یا نه مسئله ای زودهنگام است.»

حال با گذشت نزدیک به دو ماه از بیانات رییس جمهوری، محسن رهامی، استاد حقوق در گفت‎وگویی که به مناسبت روز جمهوری اسلامی با خبرگزاری خبرآنلاین داشته، با تحلیل خود از اصل 59 قانون اساسی تاکید کرد که تصمیم به برگزاری رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد. او گفت: «اعضای شورای نگهبان، بعضا معتقدند که چون ارجاع به رفراندوم از مصوبات مجلس است و دو سوم نمایندگان باید آن را تصویب کنند، بعد طبق اصل ۹۴ قانون اساسی، که این نهاد بر تمام مصوبات مجلس حق نظارت دارد، باید ارجاع به رفراندوم را هم این شورا تأیید کند. ولی باید توجه داشت که رفراندوم مصوبه مجلس نیست، بلکه اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی هست. ارجاع یک عنوان از طرف مجلس به خود ملت جهت تصمیم گیری مستقیم، دیگر نیاز به تصویب شورای نگهبان ندارد. علاوه برآن، باید توجه داشت که هر مصوبه مجلس، نیاز به تأیید شورای نگهبان ندارد، به عنوان نمونه تصویب اعتبارنامه نمایندگان، گرچه مصوبه مجلس هست، ولی نیاز به تایید شورای نگهبان ندارد. بعد منظور از عبارت « کلیه مصوبات مجلس» مذکور در اصل ۹۴ قانون اساسی، با توجه به ادامه این اصل و سیاق عبارات مندرج در آن، مصوباتی است که قرار است به صورت قانون درآید.»

در تصویر العمل به این سخنان رهامی، نظر سخنگوی شورای نگهبان را بار دیگر جویا شدیم. ولی عباسعلی کدخدایی در پاسخ به خبرآنلاین، تاکید کرد که نظرش همانی است که پیش از این در مورد اصل 59 قانون اساسی مطرح شده است بود.

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می‌شود؟

حسینعلی امیری، که سابقه عضویت در شورای نگهبان را دارد و هم اکنون معاون پارلمانی رییس جمهور است نیز همچون حقوقدان فعلی این شورا اعتقاد است که تصمیم مجلس در مورد برگزاری رفراندوم باید به تایید شورای نگهبان برسد.

عضو حقوقدان پیشین شورای نگهبان در گفت‎وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا طبق اصل 59 قانون اساسی هنگامی که دو سوم نمایندگان عنوان رفراندوم را تصویب کنند مصوبه مجلس نیاز به تأیید شورای نگهبان دارد یا خیر؟، گفت: «آنچه که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود به جز تعیین حقوقدان های شورای نگهبان و گزینش هیأت رئیسه مجلس بقیه مصوبات نیاز به تأیید شورای نگهبان دارد.» البته او نگفت که اگر پنین است بعد آیا رای به کابینه یا اعتبارنامه نمایندگان به تایید شورای نگهبان نمی رسد!

امیری: همه مصوبات مجلس نیازمند تایید شورای نگهبان است| رهامی: رفراندوم نیازی به تایید شورای نگهبان ندارد 

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: قانون | نگهبان | مصوبه مجلس | قانون اساسی | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs