تحصیل انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا

تحصیل: انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا انتخابات مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تزریق شبانه در بازار ارز

تزریق شبانه انتهای هفته، دلار را از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان خارج کرد. از آخرهای روز پنجم هفته، بازیگران عرضه کننده دلار با قدرت بیشتری وارد بازار شدند و با عرض

تزریق شبانه در بازار ارز

تزریق شبانه در بازار ارز

عبارات مهم : بازار

تزریق شبانه انتهای هفته، دلار را از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان خارج کرد. از آخرهای روز پنجم هفته، بازیگران عرضه کننده دلار با قدرت بیشتری وارد بازار شدند و با عرضه شدید این ارز، قیمت را در ساعات نهایی روز چهارشنبه حتی به میانه کانال ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بردند.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ظهر پنج شنبه بازار تحت تاثیر عرضه شب پیش قرار داشت، ولی به مرور توانست راه خود را از قیمت مداخله ای جدا کند و حتی در مقطعی به کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان قدم بگذارد. بازیگران بازارساز با مشاهده این شرایط، شیوه عرضه خود را عوض کردن دادند و قیمت ارز مداخله ای را به بازار نزدیک کردند. این اقدام موجب شد که جو هیجانی بازار کم کردن پیدا کند و دلار زیر کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان و با قیمت ۴ هزار و ۶۸۰ تومان به کار خود آخر دهد. این قیمت ۳۵ تومان از قیمت ساعت بعدازظهر روز چهارشنبه کمتر بود و توانست رشد هفتگی شاخص ارزی را کند تر کند. دلار که ۲ هفته پیش زیاد کردن ۳/ ۲ درصدی را به ثبت رسانده بود، در هفته گذشته به زیاد کردن ۹/ ۰درصدی اکتفا کرد.

اهداف بازارساز از شیوه تازه عرضه

تزریق شبانه در بازار ارز

به نظر می رسد، بازارساز از عرضه دلار زیر قیمت بازار دو نشانه مهم را دنبال می کرد؛ اول اینکه از ورود تقاضای تازه به بازار جلوگیری کند؛ دوم، دامنه نوسانی مشخص و کم نوسان تری را جهت تغییرات قیمت دلار تعیین کند؛ در هفته های اخیر محدوده و مرزشکنی های دلار موجب شده است بود که تقاضای تازه زیادی از افراد عادی وارد بازار شود. یکی از راه های سریع جلوگیری از ورود تقاضای زیاد به بازار ایجاد مانع بر سر راه رشد زیاد دلار و قرار دادن آن در یک دامنه محدود در چند روز متوالی هست، هدفی که به نظر می رسد بازارساز از غروب چهارشنبه با کمک ورود ارز پتروشیمی ها به بازار دنبال کرد. با توجه به ادامه عرضه ارز پتروشیمی ها در هفته جاری به نظر می رسد، بازارساز در ادامه نیز قصد دارد مانع از مرزشکنی تازه افزایشی جهت دلار شود. در کنار این می توان گفت، به طور نامحسوس کف قیمت دلار نیز در بازار تعیین شده است است و بازارساز به دنبال تعیین سقفی جهت قیمت این ارز است که از سقف های پیشین کمتر باشد.

به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، جو هیجانی کاهشی شدید چهارشنبه شب بر فروش ارز پتروشیمی ها حاکم بود و قیمت فروش حتی به زیر سطح ۴ هزار و ۵۵۰ تومان رفت. در این شرایط، بعضی متقاضیان به دنبال پایین آمدن دلار تا کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان بودند تا خریدهای خود را شروع کنند. با این حال، بازیگران پتروشیمی قیمت را از سطح ۴ هزار و ۵۰۰ تومان پایین تر نبردند تا بتوان آن را به عنوان کف فعلی قیمت دلار در نظر گرفت. تعدادی از کارشناسان این اقدام بازارساز را به فال نیک گرفتند. از نظر آنها، شرایط بازار ارز در شرایطی متناسب است که سقف و کف قیمتی در آن تا حد زیادی جهت فعالان اقتصادی مشخص باشد و قیمت در یک دامنه مشخص نوسان کند.

تزریق شبانه انتهای هفته، دلار را از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان خارج کرد. از آخرهای روز پنجم هفته، بازیگران عرضه کننده دلار با قدرت بیشتری وارد بازار شدند و با عرض

در مجموع می توان گفت، بازارساز نقص و کاستی بهره گیری سودجویان ارزی از خرید ارز ارزان را به جان خریده است تا بتواند در کوتاه مدت از خروج بازار از شرایط عادی جلوگیری کند و از سوی دیگر کم کم قیمت را در یک دامنه مشخص مدیریت کند. اکثر کارشناسان اعتقاد دارند، با توجه به وجود متغیرهای بنیادی مانند زیاد کردن نقدینگی و عوض کردن صورت آن، زیاد کردن قیمت حواله درهم و ورود جریان تقاضای ارزی ناشی از اطمینان به بازار، بازارساز باید در کنار عرضه ارز از سایر ابزارها نیز بهره ببرد. پایین آوردن جذابیت بازار ارز جهت معامله گران از طریق اقداماتی مانند زیاد کردن قیمت سود یکی از این راه هاست.

روایت ورود ارز پتروشیمی ها به بازار

به گفته فعالان، غروب چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته اطراف پاساژ افشار شلوغ تر از هر لحظه بود. علت این هیجانات و زیاد کردن جمعیت معامله گران، ورود ارز پتروشیمی ها به بازار بود که از سوی بعضی از نمایندگان آنها به فروش گذاشته شده است بود. به گفته شماری از فعالان، حدود ساعت ۶ بعدازظهر روز چهارشنبه دو نماینده که خود را فروشنده ارز پتروشیمی ها معرفی می کردند، وارد بازار شدند و اعلام کردند که هر تقاضای دلاری را پاسخ خواهند داد. آنها عرضه خود را با قیمت هایی نزدیک به بازار و قیمت ۴ هزار و ۷۱۵ تومان کلید زدند؛ ولی طولی نکشید که قیمت های خود را به صورت هیجانی پایین آوردند و حدود ساعت ۸ شب دلار را در کانال ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کردند.

این در حالی بود که در بازار موازی بازیگران نقدی بازار و معامله گران فردایی در برابر افت قیمت مقاومت می کردند و توانسته بودند قیمت را در انتهای کانال۴ هزار و ۶۰۰ تومان نگه دارند. به نظر می رسد بازیگران ارز پتروشیمی ها و بازیگران ارزی صرافی منتخب بانک ها قصد داشتند با زیاد کردن عرضه به میزان نامحدود، سایر معامله گران را از طریق هراس رشد زیاد عرضه وارد موقعیت فروش کنند؛ ولی آنچه مسلم است معامله گران بازار کمتر از انتظار بازیگران رسمی به این اتفاق تصویر العمل نشان دادند؛ اوضاع به گونه ای شده است بود که می توان گفت بازار آزاد نیز در روز چهارشنبه دو نرخی شده است بود: یکی قیمت بازیگران بازارساز و دیگری معامله گران غیررسمی پاساژ افشار. ارز پتروشیمی ها در آخرین معاملات چهارشنبه زیر ۴ هزار و ۵۵۰ تومان نیز قیمت خورد.

تزریق شبانه در بازار ارز

با شروع روز پنج شنبه بازار در ابتدا تحت تاثیر عرضه پتروشیمی ها قرار داشت؛ با این حال، زمانی که چند معامله گر وارد بازار شدند و قیمت خرید خود را ۴ هزار و ۶۵۰ تومان عنوان کردند، دیگر معامله گران با جسارت بیشتری وارد جریان خرید و فروش شدند. در این شرایط، بازیگران بازارساز قیمت عرضه خود را ۱۰۰تومان اوج آوردند و به اواسط کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان آوردند. با این اقدام میزان تقاضای هیجانی کمی پایین آمد و هیجانات قیمت مدیریت شد.

کارت ملی یک میلیونی جهت خرید دلار

تزریق شبانه انتهای هفته، دلار را از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان خارج کرد. از آخرهای روز پنجم هفته، بازیگران عرضه کننده دلار با قدرت بیشتری وارد بازار شدند و با عرض

در ساعات ابتدایی روز پنج شنبه، قیمت فروش ارز بازیگران بازارساز بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ تومان پایین تر از قیمت بازار بود. این عنوان موجب شده است بود که بسیاری از معامله گران میل به داشته باشند که از این بازیگران اقدام به خرید کنند. از آنجا که در مقطعی خرید از این بازیگران نیاز به کارت ملی داشت، معامله گران شروع به اجاره کارت ملی سایر افراد کردند. بر اساس گفته های یکی از حاضران در بازار، هر کارت ملی در روز پنج شنبه جهت بسته های صد هزارتایی دلار حتی با قیمت یک میلیون تومان به فروش می رفت. به گفته او، معامله گران از این عنوان هراس داشتند که با خرید دلار با کارت ملی خود از سوی شرکت امور مالیاتی ردیابی شوند؛ بنابراین ترجیح می دادند که از کارت افراد دیگر استفاده کنند. همچنین در روزهای انتهای هفته معامله گران مرزی نیز میل به زیادی به خرید ارز بازیگران بازارساز از خود نشان دادند؛ چراکه می توانستند آن را در مناطقی مانند سلیمانیه عراق با قیمت های بالاتری به فروش برسانند.

افت یورو و سکه

روز پنج شنبه یورو۱۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با خروج از مرز ۶ هزار تومانی با قیمت ۵ هزار و ۹۸۰ تومانی به کار خود آخر داد. در کنار زیاد کردن حجم این ارز در بازار داخلی، تضعیف ارزش یورو در بازارهای جهانی در برابر دلار دیگر عاملی بود که به افت آن در بازار داخلی کمک کرد. همسو با کم کردن قیمت دلار، در آخرین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی در مسیر نزولی قرار داده شد و با ۷ هزار تومان کم کردن به قیمت یک میلیون و ۵۲۲ هزار تومان رسید. بخشی از افت روز آخر سکه نیز ناشی از کم کردن بهای اونس در بازارهای جهانی بود. ساعت ۳ بعدازظهر روز پنج شنبه طلای جهانی تا ابتدای محدوده هزار و ۳۱۰ دلاری پایین رفته بود. با وجود افت قیمت سکه در روز آخر، این فلز گرانبها در مجموع توانست در هفته گذشته ۹/ ۱ درصد زیاد کردن را به ثبت برساند.

تزریق شبانه در بازار ارز

واژه های کلیدی: بازار | کانال | بازیگران | پتروشیمی | روز چهارشنبه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

تزریق شبانه در بازار ارز

تزریق شبانه در بازار ارز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs