تحصیل انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا

تحصیل: انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات شورا انتخابات مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بخش عمده‌ی اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم‌هاست / اقتصاددان

جمشید پژویان، اقتصاددان می‌گوید هرچه به ۲۲ اردیبهشت، وقت اعلام نظر ترامپ راجع به برجام نزدیک‌تر می‌شویم، انتظار زیاد کردن قیمت دلار در بازار بالاتر می‌رود.

بخش عمده‌ی اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم‌هاست / اقتصاددان

اقتصاددان: بخش عمده ی اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم هاست

عبارات مهم : اروپا

جمشید پژویان، اقتصاددان می گوید هرچه به ۲۲ اردیبهشت، وقت اعلام نظر ترامپ راجع به برجام نزدیک تر می شویم، انتظار زیاد کردن قیمت دلار در بازار بالاتر می رود.

پژویان در گفت و گو با انتخاب، در پاسخ به این پرسش که «اوضاع متلاطم بازار ارز چقدر با احتمال خروج آمریکا از برجام در روز ۲۲ اردیبهشت ماه، ارتباط دارد؟»، گفت: کاملا آشکار است مسئله ای که امروز در بازار ارز شاهد آن هستیم، بخش عمده ای از آن مربوط از به ترساندن بازگشت تحریم ها و حتی شدت یافتن آن به وسیله آمریکاست.

بخش عمده‌ی اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم‌هاست / اقتصاددان

او افزود: هرچند این عنوان یعنی احتمال بازگشت تحریم ها از شروع روی کار آمدن آقای ترامپ، مطرح بوده، ولی به هر حال آقای ترامپ، توافق هسته ای را تمدید می کرد و اروپا هم به صورت جدی در برابر این بیانات ترامپ و تصمیم آمریکا ایستاده بود؛ ولی طی ماه های اخیر، رییس جمهور آمریکا موفق شده است حداقل کشور های مهم و عمده اروپایی یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه را با خود همراه کند و به بهانه موشک های بالستیک، این احتمال اوج می رود که اروپا هم به آمریکا بپیوندد.

بخش عمده ای اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم ها است / هرچه به وقت اعلام نظر ترامپ راجع به برجام نزدیک تر می شویم، انتظار زیاد کردن قیمت دلار بالاتر می رود / کم کردن سود بانکی به وسیله بانک مرکزی دارایی ها را به بازار ارز سوق داد

جمشید پژویان، اقتصاددان می‌گوید هرچه به ۲۲ اردیبهشت، وقت اعلام نظر ترامپ راجع به برجام نزدیک‌تر می‌شویم، انتظار زیاد کردن قیمت دلار در بازار بالاتر می‌رود.

رییس پیشین شورای مسابقه گفت: طبیعی است که در صورت بازگشت تحریم ها، درآمد های ارزی ما تحت تاثیر قرار می گیرند؛ صادرات نفتی و پتروشیمی ما تحت فشار قرار می گیرد عرضه به طور کلی کم کردن می یابد؛ و بدیهی است که انتظاری که به دنبال این اتفاق وجود دارد، زیاد کردن قیمت ارز است.

پژویان اضافه کرد: هرچه به تاریخ زمانی مذکور نزدیک می شویم، بدیهی است که این انتظارات بالاتر می رود، چون ما اثرات مثبتی را شاهد نیستیم؛ یعنی اروپا به امریکا نزدیک می شود و نه دورتر؛ و این انتظار واقعی است.

او ادامه داد: در این شرایط، عده ای از کسانی که جهت واردات یا قاچاق نیاز به ارز دارند می خواهند سریعتر ارز ارزان تر خردیداری کنند و سوداگران هم دارایی های دیگر خود را به ارز تبدیل می کنند به خصوص که دارایی های دیگر دارای بازده بالایی نیستند. سیاست های چند ماه گذشته شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی و کم کردن سود بانکی هم یکی از عواملی است که بخشی از دارایی هایی را که به صورت سپرده یا سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری بودند، بخواهند به سمتی بروند که بازده بالاتری دارد. در این شرایط، انتظار جهت زیاد کردن قیمت دلار می تواند منطقی باشد.

بخش عمده‌ی اوضاع فعلی بازار ارز به خاطر احتمال بازگشت تحریم‌هاست / اقتصاددان

پژویان در پاسخ به این پرسش که آیا می توان در صورت خروج آمریکا از برجام و باقی ماندن اروپا رقمی را جهت قیمت دلار آینده نگری کرد یا خیر، گفت: خیر، نمی توان رقمی را آینده نگری کرد. زیر این کار غیرعلمی هست. اگر فرصتی وجود داشت که تحقیقاتی روی این عنوان انجام می گرفت شاید می شد حدودی را تعیین کرد، ولی در حال حاضر، به علت آنکه منشا این مسئله زیاد سیاسی است تا اقتصادی نمی شود رقمی آینده نگری کرد.

واژه های کلیدی: اروپا | بازار | بازگشت | آمریکا | تحریم ها | آقای ترامپ | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs